Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi: Federal Mahkeme, yasal yetkilerini aşmıştır

Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi
Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi Başkanı Yargıç Abdülcebbar Aziz Hasan, “Kürdistan Bölgesi'nin anayasa maddeleri hiçbir bahaneyle değiştirilemez.”

Yargıç Abdülcebbar Aziz Hasan, bugün (13 Mart 2024) Irak Yüksek Federal Mahkemesinin kota sistemiyle ilgili kararına dair açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi'nin anayasa maddelerinin hiçbir bahaneyle değiştirilemeyeceğini vurgulayan Aziz Hasan, “(Anayasa maddeleri) yasaldır ve Federal Mahkeme dahil tüm kurum veya kuruluşların bunlara uyması gerekir, uygunsuz bahanelerle sorun yaratmamalı veya ihlal etmemeli.” diye konuştu.

Irak devleti çerçevesinde anayasal haklarını kullanmak Kürdistan Bölgesi'nin hakkı olduğunu belirten Kürdistan Bölgesi Yargı Konseyi Başkanı, “Federal Mahkemenin kurulması, anayasanın 92. maddesi ve 2005’te değiştirilen 30 sayılı Federal Mahkeme Kanunu hükümlerine aykırıdır. Anayasada belirtilen yasal yetkilerini aşmıştır. Bölgedeki her şeye müdahale ediliyor. Örneğin, Kürdistan Parlamento Seçim Yasası'nın 36. maddesine müdahele ederek bileşenlere özel 11 sandalyeyi iptal etti. Karara daha yakından bakıldığında, anayasaya aykırı olduğu çok net anlaşılıyor. Anayasa, Kürdistan Bölgesi yasalarının üstünlüğünü tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Kararın nihai ve tüm otoriteler açısından bağlayıcı olsa da adalet ve eşitliğin sağlanması açısından mahkeme kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Aziz Hasan, “Eşitlik ve adalet, yönetimin temelidir. Bunun halk arasında uygulanması, etnik, dinsel, ulusal, mezhepsel ve cinsiyet ayrımı olmaksızın vatandaşların haklarını ve onurunu güvence altına alarak toplumdaki gücü, konumu, dengeyi ve ağırlığı güçlendirir.” dedi.