Alina Romanowski: Bazı ülkeler Irak'ta ABD'nin yerini almak istiyor

HABER MERKEZİ 

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski, “Başka ülkelerin Irak'ın kapısını çaldığının ve Irak'ta ABD'nin yerini almak istediklerinin farkındayız ancak bu ülkelerin hiçbiri Irak'a refah getiremez ve ABD gibi yapamaz.” dedi.

Alina Romanowski, Al Sabah Gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak’a sağladığı yardımlara değinerek, “2012'den bu yana güvenlik güçlerinin kapasitesini geliştirmek, Irak'a F-16'lar ve Abrams M1 tankları dahil en iyi silahları sağlamak ve Irak güçlerini eğitmek için 3,5 milyar dolar harcadıklarını” söyledi.

Yardımlarının sadece askeri alanda değil, ekonomik, sosyal, eğitim ve kültürel alanlarda da olduğunu belirten Romanowski, söz konusu yardımlarla “modern, istikrarlı, güvenli, egemen ve müreffeh bir Irak için çalıştıklarını” dile getirdi.

ABD’nin Irak'ın “en büyük bağışçısı” olduğunu kaydeden Romanowski, “Yalnızca ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı son 25 yılda Irak'ta kurumsal gelişim için 11 milyar dolar harcadı. ABD yardımlarıyla yüzlerce proje hayata geçirildi, binlerce kişiye istihdam yaratıldı, 150 okul, 25 sağlık merkezi ve 130 su projesi inşa edildi.” diye konuştu.

2014'ten bu yana mültecilere yönelik hastane, içme suyu, ilaç ve tıbbi malzeme inşasına 3,6 milyar dolar, 2017 yılından bu yana da 12 milyondan fazla Iraklıya içme suyu sağlamak için 157 milyon dolar harcadıklarını aktaran Alina Romanowski, “Binlerce Iraklı kültür ve eğitim programlarımızdan faydalandı. Son 17 yılda 5 binden fazla Iraklı genç ABD'ye giderek ülkelerine hizmet etmek için geri döndü ve 400 genç de 2024’te ABD'yi ziyaret edecek.” açıklamasını yaptı.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Romanowski, “Bağdat'taki büyükelçiliğimiz ve Erbil'deki konsolosluğumuz her yıl vatandaşlara binlerce vize veriyor. ABD şirketleri tarım, enerji ve tıp alanlarında iyi ortaklardır. Ayrıca merkez bankasına ve Irak bankacılık sektörüne de yardımcı olduk.” ifadelerini kullandı.

“Birlikte gelecek nesiller için kalıcı bir ilişki kurabilir, Irak gençliğinin hayallerini birlikte gerçekleştirebiliriz.” diyen Romanowski, şu sözleri sarf etti:

“ABD'nin yerine başka ülkeler de Irak'ın kapısını çalıyor ama emin olun ki bu ülkelerin hiçbiri Irak'a ABD kadar hizmet etmedi. Bu ülkelerin hiçbiri Iraklılara refah getiremez, bu ülkelerin hiçbiri Irak'ı dış dünyaya bağlayamaz.”