Erdoğan'dan Irak ve Suriye mesajı

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Irak hududumuzun güvenliğini bu yaz itibarıyla komple garanti altına alacak, Suriye'de yarım kalan işimizi de mutlaka tamamlayacağız." dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da 4. Kolordu Komutanlığı'nda askerlerle bir araya geldiği iftar programında konuştu.

Ankara'da askerlerle iftar programında konuşan Erdoğan, “Güçlü orduya sahip olmak bizim için tercihten öte mecburiyettir. Biz caydırıcılığını daima en üst seviyede tutması gereken bir ülkeyiz, milletiz, orduyuz.” ifadelerini kullandı.

“Kimin projesi olduğuna bakmadan güney sınırlarımızın ötesinde bir teröristan kurulmasına müsaade etmeyeceğiz.” diyen Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“Irak hududumuzun güvenliğini bu yaz itibarıyla komple garanti altına alacak, Suriye'de yarım kalan işimizi de mutlaka tamamlayacağız.

Bölgemizde terörün olmadığı bir iklimi tesis etmeyi sadece şehitlerimize değil aynı zamanda gelecek nesillere yönelik bir borç olarak görüyoruz.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, 14 Mart saat 13.15 sularında, Irak ile Türkiye arasında yapılan güvenlik odaklı görüşmelerin müteakip toplantısına katılmak üzere Bağdat’a ulaşmıştı.

Terörle mücadele, güvenlik ve askeri iş birliği konuların ele alındığı görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, "PKK'nin Irak'ta yasaklı bir örgüt olduğu" belirtilmiş, ve "Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nin Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır." denilmişti.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasının ardından Nisan 2024'te Irak'a ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 13 Mart'ta Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden sevkiyatına hazır olduklarını yinelerken, "Ancak Irak tarafının henüz sevkiyata başlamak için hazır olmadığını anlıyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.