Beyaz Saray Biden ile Sudani görüşmesinin tarihini açıkladı

HABER MERKEZİ 

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden ile Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin bir araya geleceği tarihi açıklarken, Washington ile Bağdat’ın aralarındaki stratejik anlaşmaya olan bağlılığını teyit edeceğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Pierre, bugün (22 Mart 2024) yaptığı açıklamada, Joe Biden’ın Irak Başbakanı Sudani’yi 15 Nisan’da Beyaz Saray’da karşılayacağını bildirdi.

Biden ile Sudani’nin, ortak öncelikleri üzerinde koordinasyon sağlayacağı ve ABD ile Irak arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmenin adımlarını görüşeceğini söyleyen Pierre, DAİŞ’in tamamen yenilgiye uğratılması ve DAİŞ’i yenmek için uluslararası koalisyonun kurulmasından sonra askeri misyonun ilerlemesinin de masaya yatırılacağını aktardı.

Biden ve Sudani’nin ülkelerinin stratejik anlaşmasına olan bağlılıklarını yeniden teyit edeceklerine işaret eden Sözcü Pierre, müreffeh, egemen ve güvenli bir Irak vizyonunu için bakış açılarını derinleştireceklerini dile getirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Pierre, Biden ile Sudani’nin Irak'taki mali reform, ekonomik büyümenin teşvik edilmesi ve Irak'ın enerji sektöründe kendine güven konularını da görüşeceğini ifade etti.