Peşewa Hewramani: Kürdistan halkının toprak ve hak hainlerine karşı ciddi duruş sergilemesinin zamanı gelmiştir

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşewa Hewramani, anayasaya aykırı ve federal olmayan mahkemeye ilişkin, “Kürdistan halkının toprak ve hak hainlerine karşı ciddi bir duruş sergilemesinin zamanı gelmiştir.” açıklamasında bulundu.

Sözcü Peşewa Hewramani, bugün (22 Mart 2024) yayımladığı yazılı açıklamada, “Hepimiz hukukun üstünlüğünden, tarafsız ve anayasa uyan bir mahkemeden yanayız. Ancak anayasaya göre Irak'ta bir anayasa mahkemesi bulunmuyor, mahkeme anayasaya aykırı olarak devam ediyor, kararları hukuka aykırı ve anayasaya aykırı.” ifadelerini kullandı.

"Kürdistan'dakiler bu mahkemeyi destekliyor çünkü mahkeme onların çıkarlarına göre hareket ediyor ve anayasaya aykırı kararlar veriyor." diyen Hewramani, “Ancak Kürdistan halkı şunu bilmelidir ki, hainler anayasal haklarının ne kadarını kaybettiklerini umursamıyorlar.” dedi.

Sözcü Hewramani, “Çünkü bu sözde mahkeme, bölgenin anayasal haklarını ihlal etme konusunda onların lehinde ve hükümetin aleyhine karar veriyor. Kürdistan’ın şerefli toprak ve hak hainlerine karşı ciddi bir duruş sergilemesinin zamanı gelmiştir.” sözlerini kullandı.