Alina Romanowski: Devam eden DAİŞ tehdidi nedeniyle koalisyonun Irak'taki misyonu henüz bitmedi

HABER MERKEZİ 

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski, terör örgütü DAİŞ’in hala Irak için bir tehdit olduğunu bu nedenle de koalisyon güçlerinin Irak'taki misyonunun henüz bitmediğin savundu.

Alina Romanowski, Reuters’e bugün (24 Mart 2024) yaptığı açıklamada, “DAİŞ’in Rusya'daki saldırısı bize örgütün her yerde mağlup edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.” dedi.

DAİŞ’in Irak’taki tehdidine de değinen Romanowski, “DAİŞ’in Irak’taki varlığının yarattığı tehdit devam ediyor, bu nedenle ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, örgütü tamamen yok etmeye yönelik askeri misyonu henüz sona ermedi.” diye konuştu.

Daha önce DAİŞ’in Irak’taki varlığının sona erdiğini vurgulayan Iraklı yetkililer, ülkedeki koalisyon güçlerinin misyonunun sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan DAİŞ, Irak'ın orta ve güneyinde Irak güvenlik güçlerine yönelik askeri operasyonlarını sürdürüyor. Basında yer alan raporlarda ise DAİŞ üyelerinin Irak ve Suriye sınırları arasında hareket ettiğine dair detaylar yer alıyor.

Ne olmuştu?

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlenmişti.

Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıkmış, çatı bir süre sonra çökmüştü.

Saldırıyı, terör örgütü DAİŞ yaptığı açıklamayla üstlenmişti.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, can kaybı sayısının 133'e yükseldiğini, 100’den fazla kişinin de yaralandığı belirtilmişti.