Türkmen Reform Partisi: Federal Mahkemenin kararları siyasi ve hukuka aykırı

Türkmen Reform Partisi
Türkmen Reform Partisi

HABER MERKEZİ

Türkmen Reform Partisi (TRP), Irak Yüksek Federal Mahkemesinin kararlarının siyasi ve anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

TRP, bugün (25 mart 2024) yayımladığı açıklamada Federal Mahkemenin kararlarına karşı resmi olarak tutumunu açıkladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) federal mahkemeye sunduğu şikayette, kota sandalyelerin kaldırılmasını talep etmediği belirtilen açıklamada, “KYB, sandalyelerin illere göre yeniden dağıtılmasını talep etmişti. Bu nedenle mahkemenin kararı, yargı yasalarındaki ilkelerin açık bir ihlali.” ifadeleri kullanıldı.

Kota sisteminin kaldırılmasının Irak Parlamentosu ve il meclislerinin seçim yasasına aykırı olduğu kaydedilen açıklamada, "(Kota sisteminin kaldırılması) Anayasanın 49/1 ve 125. maddelerine ve bileşenlerin haklarına aykırıdır.” denildi.

Söz konusu kararların Kürdistan Bölgesi'ndeki bileşenler arasındaki bir arada yaşam ve birbirini kabul etme kültürünü zedeleyeceği kaydedilen açıklamada, siyasi partilere, bileşenlerin haklarını savunmaları, Kürdistan Bölgesi'ndeki etnik gruplarının ötekileştirilmesine ve onları siyasi katılımdan dışlamaya izin vermemeleri çağrısında bulunuldu.