Fuad Hüseyin ile Antony Blinken görüşmesinin detayları belli oldu

HABER MERKEZİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kendisinin ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin Washington ziyareti için hazırlık yaptıklarını, ziyaret kapsamında enerji ve Irak halkının refahıyla ilgili konuların ele alınacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Washington'da Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin ile bir araya gelerek, ABD'nin terör örgütü DAİŞ tehdidi ve örgütün yeniden canlanmasının engellenmesi dahil olmak üzere daha birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'i Washington'daki Dışişleri Bakanlığında ağırlamaktan duduğu memnuniyeti dilegetiren Blinken, “Başbakan Sudani'nin önümüzdeki haftalarda yapacağı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ziyaret kapsamında stratejik anlaşmanın vurgulanmasının önemli bir parçası olan yüksek komite toplantımızı düzenleyeceğiz. Bu, ortaklığımızın su meselesinden enerji, hizmet ve çevre meselelerine kadar Iraklıların ve Amerikalıların yaşamları üzerinde doğrudan etkisi olan çok çeşitli önemli konuları kapsadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Irak’ın ABD için önemli bir ortak olduğunu belirten Bakan Blinken, “Irak, bölgesel istikrar açısından da önemli. Maalesef DAİŞ tehdidi sürüyor. Moskova saldırısı bize DAİŞ’in hala faaliyet gösterdiğini ve ona karşı mücadeleye devam etmemiz gerektiğini gösteriyor.” dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de "İkili ilişkiler ve DAİŞ’e karşı mücadeledeki ortaklığımız da dahil olmak üzere birçok konuyu görüşmek üzere ABD'de bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Washington'la bu ortaklığı sürdüreceğiz ve terörle mücadele bizim misyonumuzdur." diye konuştu.

ABD ile ekonomilerini inşası ve birçok farklı alanda ortak olduklarını belirten Bakan Hüseyin, “Başbakan’ımızın Orta Doğu'daki durumu ve bölgedeki gerilimleri görüşmek üzere Washington'a gelmesini bekliyoruz. O bölgedeki gerilimleri en aza indirmeye çalışıyoruz. DAİŞ'in elinden çok acı çektik, bu nedenle Moskova'ya yapılan saldırıyı kınıyorum, bu bize DAİŞ'in Orta Doğu'ya ve diğer bölgelerdeki güvenlik ve barışına hala bir tehdit olduğunu gösteriyor." dedi.