Prof. Dr. Mesut Yeğen seçim öncesi gündemi değerlendirdi

“PKK, Türkiye içerisinde etkili olmadığı halde Türkiye siyasetinde bir sorunmuş gibi görünüyor”
Prof. Dr. Mesut Yeğen
Prof. Dr. Mesut Yeğen

HABER MERKEZİ 

Prof. Dr. Mesut Yeğen, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını belirtirken, “Kürt meselesinin içine düştüğü halin büyük sorumlusu tabi ki Erdoğan ve Türkiye devleti.” dedi.

Kurdistan24’e konuk olan Mesut Yeğen, 31 Mart mahalli idareler seçimleri ve Türkiye’deki Kürt meselesine ilişkin soruları yanıtladı.

Önümüzdeki yerel seçimlerin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “beklenmedik bir yenilgiye uğrayan” muhalefetin 2028 yılına kadar toparlanıp toparlanmayacağını göstermek açısından önemli olduğunu söyleyen Yeğen, “işaretlerin muhalefetin 2023 sonrasında alınan kötü sonuca ve 2023 seçiminden sonra dağılmış olmasına rağmen toplanacağı yönünde olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Kürt meselesinin geldiği son noktadan sadece iktidarın sorumlu tutulmasının “haksızlık” olduğunu PKK, DEM Parti ve HDP’nin de sorumlu olduğunu söyleyen Mesut Yeğen, “2015’ten sonra çözüm süreci her şeye rağmen yürütülebilirdi ya da devletin çözüm sürecinden vazgeçmiş olmasına rağmen PKK, o zamanki HDP çözüm sürecini sürdürmekte ısrar edebilirdi, dolayısıyla herkesin bir düzeyde katkısı var ama büyük sorumlu tabi ki Erdoğan ve Türkiye devletinde.” diye konuştu.

“Türkiye devleti ne Türkiye’de nede Suriye’de Kürtlerle barışmaya huzur içerisinde yaşamaya çok razıymış gibi görünmüyor.” diyen Mesut Yeğen, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye Kürtlerinin Türkiye devletinden bekledikleri çok fazla değil. Kimliklerinin tanınmasını ve kendi dillerinde eğitim görmek istiyorlar, birazda özerk olmak istiyorlar. Aslında, Irak Kürtlerinin sahip olduklarından çok azını istiyorlar. Bunlar zor değil ama Türkiye devletinin yüz yıllık alışkanlıkları var. Bunlar içerisinde de Kürtlerle Türklerin eşit yaşamasına Türkiye devleti çok hazırlıklı görünmüyor, bu açıdan çok kolayda değil Türkiye’de Kürt meselesinin çözümü.”

Mesut Yeğen, “PKK silah bırakmadan bir demokratik çözümün DEM Parti tarafından Türkiye’de taşıyıcılığının yapılması çok kolay görünmüyor, ama onlarında kendi özel sebeplerinden ötürü PKK’ye kuvvetli bir şekilde silah bırak çağrısı yapamadıklarını görüyoruz. PKK’de bölgedeki şartlardan ötürü silah bırakmak istemediğini söylüyor.” ifadesini kullandı.

“2016-2017’den bu yana PKK’nin Türkiye’deki etkinliğinin neredeyse sıfırlandığını ve hiçbir faaliyetinin olmadığını, üstüne üstük Türkiye Kürtlerinden PKK’ye katılımda neredeyse sıfırlanmış durumda olduğunu” söyleyen Mesut Yeğen, “PKK, Türkiye içerisinde etkili olmadığı halde Türkiye siyasetinde bir sorunmuş gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’da yaptığı konuşmasında “PKK ile bağlantılarını koparan herkesle konuşabiliriz.” açıklamasına değinen Mesut Yeğen, “seçimlerden sonra DEM Parti’nin bazı figürlerinden PKK’nin silah bırakmasına ya da Türkiye’ye karşı silah kullanmamasına yönelik davetler gelebileceğini” aktardı.

“Selahattin Demirtaş’ın, AK Parti’ye destek vermediğini ama Kürt meselesinin çözümünde artık esas adresin muhalefet değil CHP değil, Erdoğan, AK Parti olduğunu söylediği” yönünde açıklama yapan Yeğen, “Bu seçim Kürtlerin İstanbul’da nasıl yaşayacağını şekillendirecek bir seçim, oradada seçim Kürtlere kimliklerinden ötürü çok bir şey vat edilmesine imkan vermiyor. Ekrem İmamoğlu'da kazansa Kürtler için kimlikleriyle ilgili çok bir şey yapabilecek durumda değil. Belki bazı hizmetlerin daha fazla Kürtlerin yaşadığı bölgelere ulaşması için çaba sarf edebilir, ama Kürtler hangi tercihi yaparlarsa yapsınlar  İstanbul’daki Kürtler için çok özel bir şey değişecek değil.” diye konuştu.

PKK’nin silah bırakması durumunda çözüm sürecinin mümkün olduğunu savunan Yeğen, şu ifadeleri kullandı:

“Skit tarz bir çözüm süreci başlama ihtimalinin zayıf olduğunu herkes söylüyor. Eğer Irak’taki gelişen yeni dinamiklerden ötürü PKK silah bırakmaya ya da Türkiye’ye karşı silah kullanmaktan vazgeçmeye karar verirse çözüm süreci mümkün olabilir, ama bu olmazsa yeni bir çözüm sürecini çok mümkün görmüyorum. Ya da Öcalan belki konuşulmasına izin verilirse ve PKK’ye silah bırakma çağrısı yaparsa ya da Öcalan, Demirtaş ve Ahmet Türk, Leyla Zana gibi figürler PKK’ye 'ya silah bırak ya da artık başka bir yola giriyoruz biz’ türünden işaret verirlerse o zaman belki yeni bir çözüm süreci başlayabilir. Ya PKK’nin silah bırakmaya ikna edilmesi gerekiyor ya da Türkiye’deki yasal siyasetle PKK arasındaki Türkiye devletinin iddia ettiği bağların çok zayıflaması gerekiyor.”

Mesut Yeğen, kamu yoklamalarının büyük kısmının İmamoğlu’nun seçimleri kazanacağını ortaya koyduğuna işaret ederken, “İYİ Parti ile DEM Parti seçmenlerin yarısından fazlasının İmamoğlu’nu destekleyeceği görünüyor.” dedi.