Başkan Barzani, Alina Romanowski'yi kabul etti

HABER MERKEZİ

Başkan Mesud Barzani, ABD'nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski'yi dün (30 Mart 2024) Salahaddin'de kabul etti.

Irak ve bölgedeki siyasi durumun ele alındığı görüşmede, Kürdistan Parlamento seçimlerine değinildi.

Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) seçimle ilgili endişelerini ve itirazlarını anladıklarını dile getiren ABD'nin Irak Büyükelçisi, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Yardım Misyonu (UNAMI) ve Irak'taki siyasi partilerle KDP'nin taleplerini görüştüklerini, Kürdistan Bölgesi'nin güçlü ve istikrarlı olmasını, çözüme ulaşmak için diğer taraflarla diyaloğa devam etmesini istediklerini söyledi.

Başkan Barzani de gösterdiği ilgi ve dostluğundan dolayı ABD'ye teşekkür ederek, KDP'nin her zaman seçimlere destek verdiğini, ancak diğer bazı partilerin iki yıldır seçimlerin yapılmasını engellediklerini, dıştan aldıkları destekle seçim yapılmasını dayatmaya çalıştıklarını kaydetti.

2014 yılından bu yana Kürdistan Bölgesi'nin konumunu zayıflatmak amacıyla tuzakların kurulduğunu belirten Başkan Mesud Barzani, Irak'ın uzun süredir Kürdistan Bölgesi'ni izole etme ve zayıflatma politikasını uyguladığını, Federal Mahkemenin bu politikayı sürdürmek için artık bir silah olarak kullanıldığına dikkat çekti.

KDP'nin şeffaf, Kürt halkının iradesini temsil eden, dış müdahalelerden ve yasa dışı yöntemlerin dayatılmasından uzak bir seçimden yana olduğunu yineleyen Başkan Barzani, "Bileşenlerin katılımı olmadan seçim yapılamaz, bileşenlerin temsilcileri olmadan parlamento oluşturulamaz. KDP'nin illerdeki sandalye dağılımı ve komisyonun çalışma şekli konusunda itirazları var. Iraklı partilerin de devlet yönetimi koalisyonunun oluşumu sırasında varılan anlaşmaya uyması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi'nin sorunlarının sadece seçimler olmadığını, maaşların kesilmesi, bölgeye karşı yanlış politika uygulamasının de olduğunu vurgulayan Başkan Mesud Barzani, "Şayet partiler KDP'nin seçime katılmasını istiyorlarsa, itirazlarını dikkate almaları gerekiyor. KDP'nin tutumu son derece nettir. Uluslararası topluma ve Irak'taki siyasi partilere adil, şeffaf, yasal ve her türlü müdahaleden uzak bir düzeni destekleme çağrısında bulunuyoruz." dedi.