CHP Başkanı Özel: Seçmen 22 yıllık fotoğrafı değiştirmeye karar verdi

"CHP artık tüm demokratların partisidir"
Özgür Özel
Özgür Özel

HABER MERKEZİ 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bugün seçmen yeni bir siyasete, 22 yıllık fotoğrafı değiştirmeye, yeni bir siyasi iklime karar verdi.” dedi.

Türkiye genelinde mahalli idareler genel seçimleri için oy sayımı devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunuyor.

CHP'nin 2019 yılında AK Parti’den aldığı İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya’nın belediye başkanlarının yanısıra tüm CHP’li belediye başkanlarına ve adaylara teşekkür eden Özel, “Bugün seçmen yeni bir siyasete, 22 yıllık fotoğrafı değiştirmeye, yeni bir siyasi iklime karar verdi. Bugün seçmen iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerin “bir mağlubu” olmadığını belirten Özel, “Türkiye ittifakı tarihi bir karar vermiştir. Seçmenimiz açık bir mesaj vermiştir, bu mesaj bizlerin okumasıyla şu şekildedir; biz kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz, farklılıklar zenginliğimizdir. Biz Türkiye Cumhuriyet vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı kutsal bir emanet olarak görüyoruz.” diye konuştu.

"Halkımız kötü niyeti cezalandırmıştır." değerlendirmesini yapan Özel, "Şehirlerimiz emin ellere teslim edilmiştir. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmende ortaya çıkan büyük kopuş ve ardından kurultayda yaşanan değişim, bir partide seçimle değişim yaşanabileceğini gösterdi." dedi.

“Milletimizle kurduğumuz Türkiye İttifakı tarihi sonuç elde etmiştir” diyen Özel, seçmenlerin sadece yerel yöneticilerin kim olacağına karar vermediğini, ülkenin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair de mesaj verdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı, “Milletimiz ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devletini çökertenlere açık mesaj vermiştir” diye konuştu.

Özgür Özel, “Bugün elde ettiğimiz başarının önemli mesajı şudur; CHP artık başının üzerindeki görülmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir” ifadelerini kullandı.

“Mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde ortaya çıkan büyük duygusal kopuşa, CHP’nin kurultayı ve o kurultayda genel başkanı ve yönetimi seçimle değişebilen bir partinin Türkiye’de var olduğunu gösteren başta Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ve kimi desteklemiş olurlarsa olsun bütün delegelere çok şey borçluyuz.” diyen Özgür Özel, seçim sonuçlarının iktidar partisine özeleştiri imkanı sunacağını da belirtti.

Özgür Özel sözlerinin devamında, "CHP artık tüm demokratların partisidir. CHP aynı zamanda milliyetçi, muhafazakar, Kürt demokratların aynı anda oy verebildikleri partidir. Bu seçmenin bize verdiği kredi ve görev olarak addediyor bu emaneti alıyor ve başımızın üstüne koyuyoruz.” dedi.

“En çok da yüzde 80’e varan desteğiyle kendi hakkı kadar diğerinin hakkını savunmayı bilen gençler kazanmıştır. Gençler bu ülkeden umutlarını kestiler ve bavulları zihinlerinde topladılar. ‘Bir gün gidecekler’ denen gençler bir seçim daha beklemeye karar vemiştir.” diyen Özel, bu sonuçlardan kibirlenmeyeceklerini söyledi.