Wayne David: Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile çok yakın çalışıyoruz

HABER MERKEZİ 

İngiltere’nin Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Wayne David, “herkesin Peşmerge ve Kürdistan halkına borçlu olduğunu” belirtirken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile iyi ilişkiler içerisinde olduklarını söyledi.

İngiltere’nin Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı David, Kurdistan24’e verdiği demeçte, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile çok yakın çalışıyoruz ve iyi ilişkilerimiz var.” dedi.

Mahkemelerin özgür ve siyaset üstü” olması gerektiğini ve her demokratik ülkede mahkemelerin “bağımsız” olması gerektiğini savunan Bakan David, “Her kararın tüm taraflarca kabul edilmesi gerekir, aksi takdirde karar asılsız olur.” diye konuştu.

Federal Mahkemenin kararlarından endişe duyduğunu dile getiren Bakan David, “demokratik olduğunu iddia eden her ülkede mahkemelerin bağımsızlığının çok önemli olduğuna” işaret etti.

Bakan David, “İran'ın başta Kürdistan olmak üzere dünyadaki saldırganlığından endişe duyuyoruz, uluslararası toplumun bu tür eylemlere karşı güçlü bir duruş sergilemesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

DAİŞ’in “hala” dünyanın her yerindeki siviller için tehdit oluşturduğunu vurgulayan David, “Peşmergeler DAİŞ’E karşı çok cesur, güçlü ve kahramanca savaştı, biz de onlarla birlikte savaştık. Bu nedenle aramızdaki dostluğun büyüyerek güçlenmeye devam etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.