Antony Blinken: Herkesin Kürdistan Parlamento seçimlerine katılmasını istiyoruz

HABER MERKEZİ 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kürdistan Parlamento seçimlerine tüm tarafların katılmasını ve tüm vatandaşların iyi temsil edilmesini istediklerini belirtti.

Bakan Antony Blinken, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin olumlu yönde geliştirilmesini umut ettikleri aktarırken, gelişmenin Irak ve Kürdistan halkı için verimli olması temennisinde olduklarını söyledi.

Blinken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile federal hükümet arasındaki görüşmelere odaklandıklarını, seçim konusunun da bu görüşmelerin bir parçası olduğunu vurguladı.

ABD’li Bakan Blinken, “ABD, Kürdistan parlamento seçimlerine herkesin katılmasını ve tüm vatandaşların iyi temsil edilmesini istiyor.” ifadesini kullandı.

ABD'nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski, 31 Mart’ta Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, seçimlerin bir an önce adil ve şeffaf bir şekilde yapılabilmesi için Kürdistan Demokrat Partisi'ni (KDP) Kürdistan ve Bağdat'taki tüm siyasi partilerle birlikte çalışmaya teşvik ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, KDP’nin Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerine ilişkin tutumuna ve ABD Büyükelçisinin Kürdistan Bölgesi'ne ziyaretine ilişkin, “Kürdistan Bölgesi'nde adil, özgür ve çok iyi seçimler için bir tarih belirlemek amacıyla gösterilen çabaları teşvik ettikleri” yönünde ifade kullandı.