Diyarbakır Büyükşehir eş başkanları mazbatalarını aldı

HABER MERKEZİ 

AK Parti adaylarının geçen hafta il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazların karara bağlanmasının ardından 31 Mart'ta yüzde 64 oy alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini kazanan DEM Partili Serra Bucak Küçük ve Doğan Hatun, mazbatalarını aldı.

DEM Parti yöneticileri ile birlikte mazbatalarını alan başkanlar, Dağ Kapı Meydanı’nda bekleyen partililerle bir araya geldi.

Dağkapı Meydanı'ndan halkla birlikte Büyükşehir Belediyesi önüne giden eş başkanlar belediye önünde açıklama yaptı.

Eş Başkan Serra Bucak, açıklamasında, mazbatalarını almaya gittikleri saatlerde bile kayyumun meclis toplantısı yaptığını belirterek, yapılan hukuksuz işlemlerin hesabının sorulacağını söyledi.

Belediyeyi halkla birlikte yöneteceklerini ifade eden Bucak, “Biz bir söz vermek istiyoruz, kendimizi de, kentimizi de demokratik, çoğulcu, katılımcı tüm Diyarbakır halkıyla hep birlikte yöneteceğiz. Önümüzdeki 5 yıl bir daha irademizi gasp edemeyecekler. Önümüzdeki 5 yıl burası halkın, toplumun belediyesi olacak, kapısı sizlere her daim sonuna kadar açık olacaktır.” dedi.

Daha sonra söz alan Doğan Hatun da yerlerine kayyum atanan önceki belediye başkanlarının yarım bıraktıkları projeleri tamamlayacaklarını belirtti.

Kentte yaşayan herkese eşit hizmet götüreceklerini kaydeden Hatun, “Belediyemizin gücünün halkımızın hizmetinde kullanılması için çalışacağız. Bu şehri yeniden kalkındıracağız. Biz size güveniyoruz siz de bize güvenin. 5 yıl burada hizmette olacağız. 5 yıl halkımıza hizmet edeceğiz. Amed’de (Diyarbakır) yaşayan 2 milyon kişinin hepsi bizim halkımızdır, hepsine hizmet edeceğiz. Bizimle ilgili kimse bir şey söylemesin. Biz söz veriyoruz 2 milyonun hepsi bizim halkımızdır, bu başarı 2 milyona kutlu olsun.” diye konuştu.

Eş başkanlar daha sonra belediye binasına girerek görevi devraldı.

Böylelikle dönemin HDP üyesi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden alındığı 19 Ağustos 2019’dan sonra başkanlık koltuğuna ilk kez seçilmiş bir isim oturdu.

Belediye Meclis binasında kutlamaları kabul eden eş başkanları, bundan sonra belediye meclis toplantılarının televizyonlardan canlı yayınlanacağını vurguladı.