Yahya Resul: Koalisyonun çekilmesi durumunda DAİŞ'in oluşturacağı tehdit değerlendirildi

HABER MERKEZİ 

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, askeri komitelerin uluslararası koalisyon güçlerinin geri çekilmesine vurgu yaptığını belirterek, bu güçlerin değiştirilmesi veya geri çekilmesi konusunda daha fazla değerlendirme yapılacağını bildirdi.

DAİŞ tehdidi ve İran'a yakın milislerin Batı çıkarlarına karşı hareketi, uluslararası koalisyonun yakından takip ettiği iki konu.

Aralık ayından bu yana Irak ve koalisyon askeri komiteleri, koalisyonun saha görevlerini sona erdirmek veya güvenlik koordinasyonunun bir parçası olarak misyonlarını genişletmek için çeşitli toplantılar düzenledi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yahya Resul, görevlendirilen komitelerin dördüncü toplantısını gerçekleştirerek DAİŞ’in oluşturduğu tehdidi değerlendirdiklerini aktardı.

Yahya Resul’e gör komiteler uluslararası koalisyonun misyonunun tamamlandığına vurgu yaparken, müttefik ülkelerle ortak güvenlik ilişkilerinin dönüm noktasını belirlemeye yönelik tartışma ve değerlendirmeler devam edecek.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin, Beyaz Saray'da üst düzey yetkililerle görüşmek üzere 15 Nisan'da ABD'yi ziyaret etmesi planlanıyor.

İki taraf arasında tartışılan konulardan biri de uluslararası koalisyonun saha ve askeri misyonunun sona ermesi veya bu güçlerin güvenlik ve istihbarat koordinasyon mekanizması yoluyla elde tutulmasıdır.