Norveç, Filistin devletini tanımaya hazır olduğunu açıkladı

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store
Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store

HABER MERKEZİ

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, ülkesinin Filistin devletini ve BM’deki yerini tanımaya hazır olduğunu açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin devletinin tanınmasını sağlamak için AB ülkelerinde temaslarda bulunmak üzere 2 günlük tura çıktı. Temasları çerçevesinde Norveç'e gelen Sanchez, Norveçli mevkidaşı Jonas Gahr Store ile bir araya geldi. Sanchez, Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Jonas Gahr Store, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bugün (12 Nisan 2024) gerçekleştirdiği basın toplantısında, Norveç’in Filistin devletini ve BM’deki yerini tanımaya hazır olduğunu belirterek, “Norveç, hem Batı Şeria'yı hem de Gazze'yi yönetebilecek demokratik bir Filistin'i tanımaya hazırdır. Filistin Yönetimini ve yeni Başbakanı destekliyoruz. Asıl soru, bölgede barışa yönelik süreci desteklemek için bunu hangi dönemde ve hangi ortamda yapacağımızdır.” dedi.

İspanya Başbakanı Sanchez ise basın toplantısından yaptığı açıklamada Norveçli mevkidaşı ile Filistin devletinin tanınmasına yönelik bir mutabakat üzerinde mutabık kalındığını söyledi.

Sanchez toplantıda Orta Doğu’da yaşananların ele alındığını ve Avrupa’nın Filistin devletini tanımaya hazır olduğuna dair “açık işaretler” olduğunu belirtti.