Lübnan'ın güneyinden İsrail'e onlarca katyuşa füzesi fırlatıldı

HABER MERKEZİ

Lübnan'ın güneyinden İsrail'e onlarca katyuşa füzesi fırlatıldığı bildirildi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre İsrail'in kuzeyindeki askeri üssüne onlarca katyuşa füzesi fırlatıldı.

İsrail ordusu da altı aydan fazla süredir alarmda olduğunu belirterek, "İran'ın dünya istikrarı için bir tehdit olduğunu" kaydetti.

İsrail’in kuzeyine fırlatılan füzelerin bir kısmının demir kubbe sistemi ile İsrail-Lübnan sınırında imha edildiği belirtildi.

Lübnan Hizbullahı, söz konusu saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Hizbullah, açıklamasında, onlarca Katyuşa füzesi ile Golan Tepeleri'ndeki İsrail askeri üslerini vurduğunu kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise hükümet kabinesine tetikte olması yönünde çağrıda bulundu.

Kanal 12'den çıkan habere göre İran'ın olası füze saldırısına karşı İsrail'deki tüm hastanelerin alarma geçirildiği kaydedildi.

CBS News'e konuşan iki üst düzey ABD'li ve İsrailli yetkili İran'ın 100'den fazla insansız hava aracı ve füzeyle İsrail'e saldırmayı planladığını belirtmişti.

İsrail, İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmişti

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.