Myles Caggins: Petrol ihracatının yeniden başlaması için Kongenin Irak'a baskı yapmasını talep ettik

APIKUR Sözcüsü Myles Caggins
APIKUR Sözcüsü Myles Caggins

HABER MERKEZİ

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR) Sözcüsü Myles Caggins, ABD Kongresinden Irak Hükümetine Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatını yeniden başlatmaya baskı yapmasını talep ettiklerini söyledi.

Bugün (13 Nisan 2024) Kurdistan24’e konuk olan Sözcü Myles Caggins, “Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin ABD ziyareti ve Başkan Joe Biden ile görüşmesinin, Irak-Türkiye petrol boru hattı üzerinden Kürdistan petrol ihracatının yeniden başlamasına vesile olmasını umuyoruz.” dedi.

Iraklı ve ABD'li liderlerin, Irak-Türkiye petrol boru hattı üzerinden (Kürdistan Bölgesi) petrol ihracatının yeniden başlatılması yönündeki açıklamaları konusunda oldukça iyimser olduğunu belirten Caggins, “Biz APIKUR olarak Kongre üyeleriyle iyi br temas halindeyiz. Petrol ihracatının yeniden başlatılmasına yönelik Kongrenin bazı üyeleri aracılığıyla Beyaz Saray'a mesajımızı ilettik. Petrol ihracatının yeniden başlaması için Kongenin Irak'a baskı yapmasını talep ettik.” ifadelerini kullandı.

“Kongredeki dostlarımız ABD ile Kürdistan Bölgesi arasında ortaklığın önemini anlıyorlar.” diyen APIKUR Sözcüsü Caggins, “ABD'ye vergi ödeyen şirketler Kürdistan Bölgesi'nde petrol sektörü ve diğer sektörlere 300 milyon dolar değerinde yatırım yaptı. Irak Petrol Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığının yanı sıra uluslararası petrol şirketleriyle, petrol ihracatının yeniden başlamasını kolaylaştıracak birçok yeni anlaşmanın yapılması yönünde görüşmeler yapılıyor.” dedi.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan limanından yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 Kasım'da yaptığı açıklamada, boru hatlarının Ekim 2023’ten bu yana petrol ihraç etmeye hazır olduğunu ancak ihracatın başlayamadığını belirterek, “Petrol ihracatında herhangi bir teknik sorunu yok, ancak Erbil ile Bağdat arasında bu konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle ihracat henüz başlayamadı.” demişti.

Öte yandan Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Moskova'da düzenlenen “Enerji Haftası” panelindeki konuşmasında, Irak'ın Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihraç etmeye hazır olduğunu bildirmişti.