Antalya’daki teleferik kazasında mahsur kalanların tamamı kurtarıldı

HABER MERKEZİ

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferikte mahsur kalan yolcuların tamamı ekiplerin çalışması sonucu kurtarıldı.

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Ekipler, avukat Memiş Gümüş'ün yaşamını yitirdiğini, 7 kişinin de yaralandığını belirledi.

Yaralılar Sahil Güvenlik Komutanlığının helikopteriyle tehliye edildi.

Teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalan kişilerin güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için çalışma yapıldı.

Çevre illerdeki kurtarma ekiplerinden destek istendi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sosyal medya hesabından kazaya ilişkin yapılan açıklamada, “Bölgede AFAD, jandarma, polis ve asker, UMKE, STK ve itfaiyeden oluşan 543 arama kurtarma personeli ile 7 helikopter, 1 askeri kargo uçağı, 108 araç ve 6 ambulans görevlendirildi.” denildi.

ürkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya platformu X hesabından kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybeden kişiye Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlara da acil şifalar diledi.

Tunç, açıklamasındai, “Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır.” dedi.

Teleferikte mahsur kalan yolcular ekiplerin yoğun çalışması sonrası helikopterler eşliğinde kurtarıldı.

Mahsur kalan 24 kabindeki 174 kişi başarıyla tahliye edildi

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, "Teleferikte mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır. Mahsur kalan 24 kabindeki 174 kişi başarıyla tahliye edilmiştir. Tahliye edilen vatandaşlarımızdan 13’ü kontrol amaçlı hastaneye sevk edilmiştir." ifadelerini kullandı.

13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Antalya’da meydana gelen teleferik kazasında ilgili işletmenin eylem ve tahliye planının mevcut olmadığını duyurdu.

Tunç, hattı işleten firma ile bakım ve onarımdan sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.