Irak, hava sahasını kapattı

HABER MERKEZİ

Irak, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Ahmed Hoşyar, Kurdistan24'e yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanları da dahil olmak üzere tüm Irak hava sahasının kapatıldığını söyledi.

Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi de haberi doğruladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İran'dan havalanan onlarca İHA'nın İsrail'e doğru ilerlediği duyurulmuştu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İHA'ları takip ettiğini belirterek, İsrail'deki saldırı alarmlarının İHA'ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını ve İHA'ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını söylemişti.

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.