Erbil Uluslararası Havalimanında uçuşlar yeniden başladı

Erbil Uluslararası Havalimanı
Erbil Uluslararası Havalimanı

HABER MERKEZİ

İran'ın İsrail’e başlattığı insansız hava araçları (İHA) saldırısı nedeniyle askıya alınan sivil uçuşlar Erbil Uluslararası Havalimanında yeniden başladı.

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Ahmed Hoşyar, Kurdistan24'e yaptığı açıklamada, bugün (14 Nisan 2024) saat 9:00 itibarıyla Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanları da dahil olmak üzere tüm Irak hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtığını açıkladı.

İran'ın İsrail'e hava saldırısı nedeniyle dün gece; Irak, Ürdün, Suriye, Lübnan ve diğer bazı ülkeler tedbir amaçlı semalarını geçici olarak hava trafiğine kapatmıştı.

İran-İsrail gerilimi

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.

İran dün İsrail'e yüzlerce kamikaze İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.