Maliye Bakanı Smotrich: “İsrail tehlikede”

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Başbakanı Binyamin Netanyahu
İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Başbakanı Binyamin Netanyahu

HABER MERKEZİ

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, ülkesinin yetkililerini İran'a tepki göstermeye çağırarak, "Şayet İsrail (İran'ın saldırılarına) karşılık vermezse kendimizi ve nesillerimizi doğrudan tehlikeye atmış oluruz.” dedi.

Bakan Smotrich yaptığı açıklamada, ülkesinin tehlikde bulunduğunu belirtterek, “Bütün Orta Doğu ve dünyanın gözü İsrail'de.” ifadesini kullandı.

İsrail yetkililerini İran'a tepki göstermeye çağıran Smotrich, “Şayet İsrail (İran'ın saldırılarına) karşılık vermezse kendimizi ve nesillerimizi doğrudan tehlikeye atmış oluruz. İsrail'in güvenliğini yeniden sağlamanın tam zamanıdır.” dedi.

İran-İsrail gerilimi

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.