Filistin’in BM’ye tam üyeliğini öneren karar tasarısı oylandı

Tasarı ABD tarafından veto edildi
FOTO: Arşiv
FOTO: Arşiv

HABER MERKEZİ

Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyeliğini öneren karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi ABD tarafından veto edildi.

BMGK, Cezayir tarafından sunulan ve Filistin’in BM’ye tam üyeliğini öneren karar tasarısını oylamak üzere toplandı. ABD'nin “hayır” oyu kullanarak veto ettiği tasarı 12 ülkeden “evet” oyu alırken, 2 ülke ise “çekimser” kaldı.

Konseyin veto hakkına sahip 5 daimi üyesinden biri olan ABD’nin “hayır” oyu kullanması nedeniyle tasarı kabul edilmedi.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, Filistin'in BM'ye tam üyeliğini erken bir eylem olarak gördükleri için tasarıyı veto ettiklerini belirtti.

“Uzun zamandır Filistin yönetimini devlet olma niteliklerini sağlamaya yardımcı olacak gerekli reformları yapmaya çağırıyoruz” diyen Wood, ayrıca Hamas'ın tasarıda yer alan devletin bir parçası olarak Gazze'de güç ve nüfuz sahibi olduğunu ifade etti. ABD'nin iki devletli çözümü güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiğini kaydeden Wood, “Bu oylama Filistin devletine karşıtlık değil, aksine bunun ancak taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla gerçekleşebileceğinin kabulü anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.