Mustafa Özçelik: Türkiye, Kürdistan Bölgesi'ni tanınmış bir federal bölge olarak görüyor

PWK Genel Başkanı Mustafa Özçelik
PWK Genel Başkanı Mustafa Özçelik

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Kürdistan Bölgesi’nin, Kürdistan'ın dört parçasındaki Kürtler ile dünyadaki tüm Kürtleri temsil ettiğini belirtti.

PWK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ardından Erbil ziyaretine ilişkin Kurdistan24’e açıklamalarda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin Kürdistan Bölgesi için önemli olduğunu, ziyaretin öneminin Kuzey Kürdistan'a (Bakur) olumlu yansıyacağını söyleyen Özçelik, “Kürdistan Bölgesi, Kürdistan'ın dört parçasındaki Kürtleri ve dünyadaki tüm Kürtleri temsil etmektedir. Federalizmi kabul edilmiş, Türkiye bu bağlamda bunu tanımış ve federal bir bölge olarak görmekte.” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin siyasi konumunun yanı sıra ekonomi, ticaret ve güvenlik açısından da Türkiye için önemli olduğunu aktaran Mustafa Özçelik, “Türkiye ile PKK arasındaki savaşın, özellikle PKK'nin savaşı Kürdistan Bölgesi'ne taşımasının Kürdistan Bölgesi ve Kuzey Kürdistan’ın ekonomisine büyük zarar verdiğini” dile getirdi.