Birecik Belediye Başkanı DEM Parti'den istifasını duyurdu

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Birecik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Türkiye genelinde, 31 Mart 2024’te mahalli idareler genel seçimleri düzenlenmiş DEM Parti, Van ve Diyarbakır dahil birçok Kürt ilini kazanmıştı.

DEM Parti'den Birecik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit ile meclis üyeleri Mahmut Dirier, Sakıp Yaşar, Reşit Çelikhan ve Ahmet Arar da partilerinden istifa etti.

Begit, istifasını düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

“Seçimlerden sonra belediyenin dışarıdan yönetilme girişimi” nedeniyle istifa ettiğini bildiren Begit, şunları söyledi:

“31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen belediye başkanlığı seçimlerinde bana vermiş olduğunuz destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu seçim belediye başkanlığı seçim tarihinde en farklı oy ile alınmış başkanlık seçimidir. Halkımız bize inanmış ve güvenmiştir. Biz de bu inanç ile görevimize başladık. Öncelikle belirtmek gerekir ki söyleyeceğim lafların kesinlikle bize güvenip oy veren DEM Parti üyeleri ile bir ilgi ve alakası yoktur ancak seçimden sonraki süreç içerisinde özellikle bir grup tarafından bayrağımıza, Atatürk posterine ve Cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca seçimden sonraki süreç içerisinde dışarıdan yönetme hususunda baskılar oluşmaya başladı. Ben ilçemizi Birecik halkı ile yönetmeye talibim. Birecik ilçesini sadece Birecik halkı yönetir. Bu hususta kararlıyım. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Bu sebeplerden dolayı DEM Partiden 4 encümen arkadaşımla birlikte istifa ediyorum. Birecik Belediye Başkanlığı görevime encümen arkadaşlarımla birlikte bağımsız olarak devam ediyoruz. Birecik halkının emrindeyiz.”