Koordinasyon Çerçevesi Irak Parlamento başkanlık görevine ilişkin karar aldı

HABER MERKEZİ 

Koordinasyon Çerçevesi liderleri Irak Parlamentosunun başkanının seçilmesi konusunu görüşerek, Muhammed Halbusi'nin yerine aday olmak için kapının açılmaması kararını aldı.

Kurdistan24 muhabirinin edindiği bilgilere göre bugünkü (29 Nisan) toplantıya yakın kaynaklar, Koordinasyon Çerçevesi’nin liderleri Irak Parlamentosu başkanının seçimine ilişkin iki noktada uzlaştı.

Kaynak, toplantıda Koordinasyon Çerçevesi, Irak Parlamentosunun yeni başkanının seçimi için adaylık kapısının açılmamasına karar verdiğini ve parlamentonun bu oturumu bitene kadar seçimlerin ikinci turunun yapılacağını sözlerine ekledi.

Muhammed Halbusi’nin başkanlığındaki Taqadum Koalisyonu daha önce yaptığı açıklamada, parlamento başkanlık görevi seçimi konusunda anlaşmaya varılmadığı sürece Irak Parlamentosu oturumuna katılmayacaklarını, aynı zamanda, Irak Parlamentosu başkanlığı görevinin kendi grubundan bir adaya geri verilmemesi halinde siyasi süreçten çekilme tehdidinde de bulundu.

Sünni partiler arasında görev dağılımı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Irak Sünnileri çeşitli cephelere bölünmüş durumda ve artık Irak Parlamentosunda Taqadum, Siyada, Hasm, Azim ve Sedara koalisyonları var.

Öte yandan 29 Nisan 2024 Pazartesi günü Irak Parlamentosundaki Sedara grubu, en büyük Sünni grup olan Taqadum fraksiyonunun katılımı olmadan yeni parlamento başkanı seçilmesine yönelik oturuma katılmayacağını duyurdu.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 14 Kasım’da yaptığı açıklamada, Leys Dlemi'nin şikayeti üzerine Irak Parlamento Başkanı Muhammed el Halbusi'nin vekilliğinin düşürüldüğünü bildirmişti.

Halbusi, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Anayasanın 49. maddesi ve seçim kanununa göre mahkemenin kararı hukuka aykırıdır.” demişti.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Halbusi'nin görevden alınmasına ilişkin resmi yazıyı, 19 Kasım’da Irak parlamento başkanlığına göndermişti.