Yatırım Kurulu Başkanı: Mesrur ​​Barzani iklim değişikliğiyle mücadeleyi yönetecek

Kürdistan Bölgesi Yatırım Kurulu Başkanı Dr. Muhammed Şukri
Kürdistan Bölgesi Yatırım Kurulu Başkanı Dr. Muhammed Şukri

Kürdistan Bölgesi Yatırım Kurulu Başkanı Dr. Muhammed Şukri, Başbakan Mesrur ​​Barzani’nin, iklim değişikliğiyle mücadeleyi yöneteceğini ve hükümetin bu amaca yönelik planını açıklayacağını söyledi.

Şukri, K24'e yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur ​​Barzani’nin iklim değişikliğiyle mücadeleyi yöneteceğini söyledi.

Baraj inşası ve emisyonların azaltılması, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin 9’uncu kabinesinin çalışma programında yer aldığını anımsatan Yatırım Kurulu Başkanı, önümüzdeki üç ay içinde hükümetin iklim değişikliği konusundaki stratejik planının, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve ABD Kalkınma Ajansı’nın (USAID) desteğiyle geliştirileceğini söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani, 12 Mayıs’ta kuraklık ve iklim değişikliğinin Irak'taki siyasi, ekonomik ve demografik duruma etkileri konulu sempozyum çerçevesindeki bir panele katılarak Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgedeki son değişim ve gelişmelere değindi.

Kalkınma Yolu projesinde mevcut haritayı önerenlerin “yanıldığını” söyleyen Başbakan Barzani, “Biz Dicle'nin doğusundan daha az maliyetli, ekonomik açıdan daha faydalı bir kalkınma rotası önerdik. Bağdat'ın Dicle'nin batısından geçmesini önerdiği gibi değil, çünkü bölgedeki nüfus yoğunluğunun düşük olması halka ekonomik açıdan çok az fayda sağlanacak.” demişti.

Başbakan Mesrur ​​Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin Bağdat'a yaptığı teklife ilişkin, “Kalkınma Yolu projesi kapsamındaki yolun Duhok'un güneyinden ve Dicle'nin doğusundaki Semel'den Musul, Erbil ve Kerkük'e oradan da Basra'ya kadar gitmesini önerdik. Bunun faydası daha fazla, ancak onların yolun Dicle'nin batısından geçmesi konusunda hazırladığı plan yanlış.” ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Barzani, “Irak Başbakanı’na Dicle'nin doğusuna giden yolun daha masraflı olacağını anlatmışlar ama bu yanlış, umarım bu konu siyasileştirilmez ve sadece yabancı ülkelere değil Irak halkına da fayda sağlayacak bir proje yapılır.” açıklamasını yapmıştı.