Mesrur ​​Barzani Katar Başkonsolosluğunun açılışına katılacak

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin katılımıyla Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılışı bugün gerçekleştirilecek.

Başbakan Barzani’nin Basın Ofisinden yapılan açıklamada, 26 Mayıs 2024 Pazar günü saat 18.00’de Mesrur Barzani’nin katılımıyla Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılışının yapılacağı belirtildi.

Katar’ın Erbil Başkonsolosu olarak Hüseyin Bin Ali Fezala atanmıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed bin Hassan El Hammad başkanlığındaki heyet 24 Mayıs Cuma gününden bu yana konsolosluğun açılışı için Erbil’de bulunuyor. Heyet dün (25 Mayıs 2024) Başkan Mesud Barzani tarafından kabul edilmişti.

Kürdistan Bölgesi ve Katarlı yetkililer, Erbil ile Doha arasındaki ilişkilerin turizm, ekonomi ve kalkınma alanlarında geliştirilmesine defalarca vurgu yapmıştı.

Ömer Berzinci: Katar Başkonsolosluğunun açılması Kürdistan Bölgesi'ne fayda sağlayacak

Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Ömer Berzinci, 25 Mayıs 2024’te K24’e yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin siyasi ve anayasal bir varlık olarak siyasi denkleme iyi bir şekilde giriş yaptığını, başta Körfez ülkeleri olmak üzere dünyayla ilişkilerini geliştirmeyi başardığını vurguladı.

Irak'ın Katar büyükelçisi görevini 2019-2022 yılları arasında yürüten Ömer Berzinci, Doha'da kaldığı süre boyunca Katar'ın başta Kürdistan Bölgesi olmak üzere Irak'la ilişkileri ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan geliştiğini belirtti.

Berzinci’nin açıklamasına göre Doha ile Kürdistan Bölgesi, iki tarafında yararına olacak en iyi ilişkileri kurabilir.