BAE’li heyet: Erbil'de çok sayıda önemli kültürel alan bulunuyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) bir arkeoloji heyeti, Erbil'de çok sayıda önemli kültürel ve arkeolojik alanın bulunduğunu belirterek, bunların geliştirilmesi konusunda gerekli desteği sağlayacağını vurguladı.

Erbil Valisi Umed Xoşnaw, bugün (26 Mayıs 2024) BAE'den gelen BAE Mimarlık Kültürü Derneği Başkanı Mühendis Reşad Muhammed Buxaş ve Dernek Başkan Yardımcısı Ahmed El-Haram'ın da aralarında bulunduğu bir arkeoloji heyeti karşıladı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre Xoşnaw, Erbil'deki kültürel, tarihi ve arkeolojik alanları geliştirmek amacıyla Erbil ile BAE heyeti arasındaki koordinasyon ve iş birliğininin altını çizdi.

Vali Xoşnaw, BAE’nin, kültür ve arkeoloji alanında gelişmiş bir ülke olduğununun altını çizerek, “Başbakan Mesrur ​​Barzani her zaman bu ülkenin (BAE) uzmanlarıyla temas halinde olmamız ve onlar aracılığıyla kültürel alanlarımıza önem vermemiz gerektiğini vurguluyor.” dedi.

Açıklamaya göre BAE heyeti, Erbil'in çok sayıda önemli kültürel alanına sahip olduğunu, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile koordinasyon oluşturarak bu konuda destek ve yardım sağlayacağını belirtti.

BAE heyeti ayrıca Erbil Kalesi, Kayseri Çarşısı ve Erbil'deki birçok arkeolojik ve kültürel alanın önemine de değinerek, bu alanların restore edilmesi gerektiğini söyledi.