Başbakan Barzani: Yol ve köprülerin kalitesi büyük ölçüde arttı

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani
Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Raniye-Bêngırd köprüsünün bölge vatandaşlarına büyük fayda sağlayacağını belirterek, Kürdistan Bölgesi'ndeki yol ve köprülerin kalitesinin önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Raperin Bağımsız İdaresi sınırlarında bulunan Raniye-Bêngırd köprüsünün açılışını gerçekleştiren Başbakan Barzani, açılış merasiminde açıklamalarda bulundu.

Raperin bölgesini ikinci kez ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan, “Bu bölge halkına şüphesiz büyük faydalar sağlayacak, Pishder, Bêtwin ve Marga sınırlarını birbirine bağlayan bu önemli projeyi hayata geçiren İmar ve İskan Bakanlığı ile uygulayıcı firmayı tebrik ediyorum.” dedi.

Söz konusu köprünün vatandaşların gidiş gelişlerini kolaylaştıracağını kaydeden Başbakan, “Bölgedeki çiftçilerin ürünlerinin taşınmasında da oldukça faydalı olacak. Aynı zamanda bölgede turizmin gelişmesine de katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Yol inşaatında yerel kapasitelerin arttığına işaret eden Başbakan Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Dört yıl önce, COVİD-19’un yayılması ve Kürdistan Bölgesi'ni vuran ekonomik kriz nedeniyle mali ve sağlık açısından zor durumda olduğumuz dönemde bu projenin temel taşını attık ve ne mutlu ki zamanında tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.  Bu önemli projenin tamamen Kürdistan Bölgesi'nin yerel imkanlarıyla hayata geçirilmesinden gurur duyuyoruz. Çok şükür bugün yol inşaatında yerel kapasitelerin arttığına, yol ve köprülerin kalitesinin büyük ölçüde arttığına şahit oluyoruz.”

"Kürdistan'ın her bölgesinde karayolu sektörüne hizmet edecek planlarımız ve programlarımız var. İnşallah mali durumun iyileşmesiyle bölge ekonomisinin omurgası olan karayolu ağını uluslararası standartlara göre daha da geliştireceğiz." diyen Başbakan Barzani, Raperin halkının da Kürdistan'ın diğer parçaları gibi özgürlük ve ulusal kazanımlar uğruna büyük fedakarlıklar yaptığını, dolayısıyla bölge halkının daha fazla hizmet hak ettiğinin altını çizdi.

Dokuzuncu kabinenin sadece petrol gelirlerine değil, ekonomik programın temel dayanakları olan tarım, turizm ve sanayi sektörlerine güvenip, bölge ekonomisini çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Başbakan Barzani, Raperin bölgesindeki gençlere daha fazla iş imkanı yaratılması gerektiğini savundu.