Erdoğan: Darbe anayasasıyla devam edemeyiz

"Netanyahu lanetle anılmaktan kurtulamayacak"
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi hayatın en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümeti olduklarını belirtirken, “Elitlerin uzlaşısını yansıtan mevcut anayasa ile devam edemeyiz." dedi.

Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde Yassıada'da düzenlenen Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu'nda gerçekleştirdiği konuşmada yeni anayasa mesajı verdi.

"27 Mayıs bir provokasyonun sonucudur. Yassıada'da millete 'ayağınızı denk alın' mesajı verilmiştir. Demokrasi cellatlarını affetmeyeceğiz'' diyen Erdoğan, Yassıada'da alınan hiçbir kararın tesadüf olmadığını vurguladı.

"Türk siyasi tarihinin en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümeti" olduklarını savunan Erdoğan, "Bu ülkede artık darbeler ve muhtıralar dönemi bitmiştir. Sandık dışında yol arayanlar bu ülkede artık başarılı olamazlar." açıklaması yaptı.

Mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunun bir kez daha altını çizen Erdoğan "Elitlerin uzlaşısını yansıtan mevcut anayasa ile devam edemeyiz." diyerek Meclise çağrı yaptı.

"Uzlaşma aranmadan yapılan anayasa doğumundan itibaren sakattır özürlüdür kriz üretmeye daha yakındır." diye konuşan Erdoğan, Meclisin yeni anayasa yapacak olgunluğa sahip olduğunu söyledi.

Erdoğan, İsrail'in Refah'ta Filistinlilerin kaldığı çadırları bombalamasıyla ilgili de şunları söyledi:

"Bugüne kadar 36 binden fazla Filistinli kardeşimizi şehit eden soykırımcı caniler dün de güvenli bölge ilan ettikleri Refah'ta bulunan bir mülteci kampındaki sivillerin üzerine füze ve bomba yağdırmışlardır. Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurma çağrısının ardından gerçekleşen bu katliam terör devletinin kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir. 

Netanyahu ve cinayet şebekesi Filistin halkının kahramanca direnişini kıramadıkça ülkesinde iyice sıkışmakta, daha fazla kan dökerek siyasi ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Ama bunun hiçbir fayda sağlamadığını pek yakında görecek. Tıpkı özendiği Hitler gibi, Miloseviç gibi ve tarihteki diğer firavunlar gibi lanetle anılmaktan kurtulmayacaklardır."