Yerlikaya duyurdu: İki ayrı organize suç örgütü çökertildi

Ali Yerlikaya
Ali Yerlikaya

Çorum ve Sinop merkezli 6 ilde düzenlenen “Mahzen-50” operasyonlarında iki ayrı organize suç örgütü çökertildi.

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çorum ve Sinop merkezli 6 ilde jandarma tarafından “Mahzen-50” operasyonlarının düzenlendiğini duyurdu.

Operasyonlarda Çorum’da Yunus Emre Akyıldız ve Gözde Akyıldız’ın, Sinop’ta Mustafa Demir’in elebaşılığını yaptığı 2 ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini belirten Bakan Yerlikaya, elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 39 şüphelinin yakalandığını aktardı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, şüphelilerden 27'sinin tutuklanırken 6'sı hakkında adli kontrol kararı verildiğini bildirdi.

Yerlikaya, Çorum'da MASAK ile yapılan ortak çalışmalar sonucu suçtan elde edilen mal varlığı değerlerinin aklanması kapsamında şüphelilere ait 10 araç, 5 daire, 22 tarla, 2 arsa, 22 bahçe ve 597 banka hesabına el konulduğunu kaydetti.

Sinop'ta da operasyon sonucu 448 milyon TL değerinde 112 tapu senedi, 20 milyon TL değerinde 347 borç senedi, 4 milyon TL değerinde 24 çek, 5 ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve altın ile çok sayıda imzalı boş senet, dijital materyal ele geçirildiğini de söyleyen Yerlikaya'nın açıklamasına göre suçtan elde edilen mal varlığı değerlerinin aklanması kapsamında şüphelilere ait yaklaşık 124 milyon TL değerinde; 17 daire, 10 arsa, 8 araç, 2 dükkan ve 112 banka hesabına el konuldu.