APIKUR'dan üçlü müzakere çağrısı

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR), Irak-Türkiye petrol boru hattı hakkında yayınlanan bazı raporların doğru olmayan bir şekilde uluslararası petrol şirketlerini suçladığını belirtti.

APIKUR’dan yapılan açıklamada, “APIKUR üyesi şirketler, herkese fayda sağlayacak bir çözüm bulmak için Irak Hükümeti, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve uluslararası petrol yatırım şirketleri arasında üçlü bir diyaloğun gerekli olduğuna inanıyor.” şeklinde değerlendirmeye yer verildi.

Açıklamayla APIKUR, uluslararası petrol yatırım şirketlerinin yumuşak davranmadığı ve Irak-Türkiye petrol boru hattı üzerinden petrol ihracatının askıya alınmasındaki çıkmazın devamına neden olduğu yönündeki tüm raporları yalanladı.

Uluslararası şirketler, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Irak Hükümeti temsilcileri arasında petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda7-9 Aralık'tan bu yana ortak görüşmeler yapılmadığı vurgulandı.

APIKUR, geçmiş ve gelecekteki ihracat haklarının doğrudan ödenmesinin güvence altına alınması şartıyla, petrol ihracatının yeniden başlaması konusunda anlaşmaya varmaya hazır olduğunu da ifade etti.