Netanyahu: "Bir şeyler feci şekilde yanlış gitti"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun dün akşam Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampına yaptığı saldırının "trajik terslik" olduğunu öne sürdü.

İsrail'in hava saldırısının Gazze'nin Refah kentindeki bir çadır kampında 45 kişinin ölümüne neden olduğu bildirilirken, İsrailli yetkililer 27 Mayıs Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, ilk incelemelerin saldırının büyük bir yangını tetiklediğini açıkladı.

Netanyahu, İsrail Parlamentosunda yaptığı konuşmada, ülkesinin 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki saldırılarına değinerek, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampına yaptığı saldırıyı “trajik terslik” olarak nitelendirdi.

Soruşturma yapılacağını belirten İsrail Başbakanı, "Olayı araştırıyoruz ve sonuçlara ulaşacağız, çünkü bu bizim politikamız." şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (UAD), 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail, UAD'nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah şehrinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." demişti.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.