Aydın Maruf: Bileşenler seçim sürecine katılmalı

Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, Başkan Mesud Barzani’nin bileşenlerin haklarının ve taleplerinin savunulmasında büyük rol oynadığını belirtirken, bileşenlerin Kürdistan Parlamento seçimlerine katılması gerektiğini savundu.

Bakan Maruf, 28 Mayıs 2024’te gerçekleştirdiği basın açıklamasında, kanunla düzenlendiği için bileşenlerin 11 sandalyeyle Kürdistan Parlamento seçimlerine katılması gerektiğini söyledi.

“Başkan Barzani'nin hem bileşenlerin haklarının ve taleplerinin desteklenmesinde hem de kota sandalyelerin geri kazanılmasında çok önemli bir rol oynadığını vurgulamak isterim.” diyen Bakan Maruf, Federal Mahkemenin kotanın dağıtılmasına yönelik kararını reddettiklerini aktardı.

Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı, mahkemenin kararını “siyasi” olarak nitelendirdi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 21 Mayıs’ta Seçim Yargı Komitesinin Kürdistan Parlamentosundaki 100 sandalyeden 5’ini bileşenlere verme kararını onaylamıştı.

Bileşenlere tahsis edilen sandalyelerin şu şekilde dağıtılmasına karar verildi:

1. Erbil: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

2. Süleymaniye: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

3. Duhok: 1 sandalye Ermeniler için

Federal Mahkeme 21 Şubat’ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) şikayeti üzerine, parlamentodaki sandalye sayısının 111'den 100'e düşürülmesine ve Kürdistan Bölgesi'nin 4 seçim bölgesine (Erbil 34 sandalye, Süleymaniye 38 sandalye, Duhok 25 sandalye, Halepçe 3 sandalye) bölünmesine karar vermişti.