MGK: "Irak ve Suriye'de herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek"

MGK toplantısı (FOTO: İHA)
MGK toplantısı (FOTO: İHA)

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, terörle mücadeleye ilişkin "Milli güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır." denildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen MGK toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

"Irak ve Suriye'de herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek"

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada terörle mücadeleye vurgusu yapılarak, “PKK, KCK, PYD, YPG, FETÖ ve DAİŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

Irak ile eş güdüm ve iş birliğinin, ülkeler arasındaki ahdi zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanan bildiride, “Komşumuz Irak’la eş güdüm ve iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki ahdi zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanarak güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretlerimizi kuvvetlendireceği belirtilmiştir. Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK, KCK, PYD, YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır.” sözlerine yerildi.

"Filistin devletini tanıyan ülkelerin sayısının artması kritik önemde"

Filistin devletini tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu kaydedilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir."