Başbakan Barzani ile Kasım Araci görüşmesinin detayları açıklandı

Başbakan Mesrur Barzani’nin, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci ile görüşmesinde genel olarak Irak'taki güvenlik durumunun ele alındığı bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinden yapılan açıklamaya göre görüşmede, genel olarak Irak'taki güvenlik durumu ve terör tehdidi ele alınırken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile federal hükümet arasında iş birliği ve koordinasyonun geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Kasım Araci’nin görüşmedeki değerlendirmesine açıklamada, “Kürdistan Bölgesi anayasal bir bölgedir ve bölgenin gücü Irak'ın gücüdür, bunun tersi de geçerlidir. Dolayısıyla Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasında en iyi ilişkinin olması gerekiyor.” şeklinde yer verildi.

Açıklamada, “Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı'na sıcak ve dostane karşılamadan dolayı teşekkür eden Başbakan, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasında güvenlik açısından iyi bir koordinasyon bulunduğunu ve bu iyi koordinasyonun diğer tüm alanlara yansımasını temenni ettiklerini vurguladı.” sözleri kullanıldı.