Peşewa Hewramani: Her yapıcı diyaloğa hazırız

Sözcü Peşewa Hewramani, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin her türlü yapıcı diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Hewramani, Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin Bağdat ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Çalışanların maaş sorununa köklü çözüm bulması, güvenlik güçlerinin ödenmeyen maaşları, petrol ihracatının yeniden başlatılması ve daha birçok konu; Başbakan Mesrur ​​Barzani’nin Bağdat ziyaretindeki görüşmelerde masaya yatırılacak.” dedi.

Hewramani, Kürdistan Bölgesi'nin, Kürt halkının haklarını koruma ve federal hükümetle olan tüm sorunları anayasa temelinde çözme konusunda ciddi ve samimi niyetleri olduğununun altını çizerek, “Bu bakış açısıyla her türlü yapıcı diyaloğa hazırız.” ifadesini kullandı.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında federal hükümetin yetkilileri ve Irak'taki siyasi partilerin liderleriyle bir dizi görüşmelerde bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci ile ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Geriye kalan sorunları çözmek için Bağdat'a gelip tüm sorumlu yoldaşlarla görüşüp tartışmamız çok normal.” diyen Başbakan, ziyaretinin ilk durağında Araci ile bir araya geldiğini söyledi.

Kasım Arci ile görüşmenin ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve diğer yetkililerle görüşeceğini aktaran Başbakan, Erbil-Bağdat arasında “hala devam eden bazı sorunları” bir araya gelip tartışacaklarını kaydetti.

Başbakan, ziyaretin bir diğer amacının da “şu anda yolunda olan iyi ilişkileri güçlendirmek” olduğunu dile getirdi.

Bir gazetecini "Peşmerge Bakanlığı ve güvenlik güçlerinin maaş sorunu nereye ulaştı?" sorusuna Mesrur Barzani, “Bu konuyu tartışacağız, inşallah çözüme kavuşur.” ifadesiyle yanıtladı.