Mesrur ​​Barzani, Nuri Maliki ile görüştü

Mesrur ​​Barzani, Nuri Maliki ile görüştü
Mesrur ​​Barzani, Nuri Maliki ile görüştü

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile bir araya geldi.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Maliki ile görüştü.

Kürdistan Bölegsi Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Irak'taki genel durum ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne yönelik atılan adımlar ele alındı.

Her iki taraf da sorunların diyalog yoluyla çözülmesi, Irak federal sistemine ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısına saygı gösterilmesi, başta bütçe olmak üzere bölgenin federal bütçe içindeki mali yetkileri ve haklarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Görüşmede ayrıca sorunların çözümü ve engellerin aşılması için Irak'taki siyasi güçler ve taraflar arasında koordinasyon ve iş birliğinin sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

Başbakan Barzani, görüşmenin ardından sosyal medya platformu X'ten (Eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda, Nuri Maliki ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kürdistan Bölgesi'nin güçlü olması, tüm Irak'ı güçlendirecek. Bu, Erbil ile Bağdat arasında düzgün ilişkiler kurulmasından başlayarak, daha fazla yatırıma ve istihdama yol açacak."