Maliki: Mesrur ​​Barzani, sorunların çözümü için stratejik bir politika izliyor

Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin sorunların çözümü için stratejik bir politika izlediğini söyledi.

Nuri Maliki, Mesrur Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tüm tarafların Bağdat-Erbil sorunlarının çözümü konusunda ciddi olduğuna işaret eden Maliki, Mesrur Barzani ile Bağdat-Erbil sorunlarını görüştüklerini belirterek, maaş sorununun çözümüne yönelik bir vizyonun bulunduğunu, Kürdistan Bölgesi halkının anayasaya uygun hak ve mali yetkilerini alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı’na övgüde bulunan Maliki, “Başbakan Mesrur ​​Barzani sorunları çözmek için taktik yerine stratejik bir politika izliyor.“ dedi.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölegsi Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Irak'taki genel durum ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne yönelik atılan adımlar ele alındı.

Her iki taraf da sorunların diyalog yoluyla çözülmesi, Irak federal sistemine ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısına saygı gösterilmesi, başta bütçe olmak üzere bölgenin federal bütçe içindeki mali yetkileri ve haklarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Görüşmede ayrıca sorunların çözümü ve engellerin aşılması için Irak'taki siyasi güçler ve taraflar arasında koordinasyon ve iş birliğinin sürdürülmesinin önemi vurgulandı.