Seçim Komisyonu adaylık başvurusu için kapıların kapatılacağı tarihi duyurdu

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Kürdistan Parlamento seçimleri için tüm hazırlıkların normal şekilde devam ettiğini belirtirken, adaylık başvuru sürecinin yarın sona ereceğini duyurdu.

Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Cumana Galayi’nin bugün 12 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre 13 Haziran Perşembe günü resmi dairelerde mesai saatlerinin sona ermesiyle birlikte, Kürdistan Parlamento seçimlerinde adaylık kapısı da kapatılacak.

Kürdistan Parlamentosunun altıncı dönem seçimleri için tüm hukuki, idari ve mali yönlerin olumlu olduğunu kaydeden Sözcü Galayi, teknik çalışmalarının siyasi çalışmalarla hiçbir ilgisi olmadığını ve Federal Mahkeme ile Yargının yasa ve kararlarını uygulamakla yükümlü olduklarını söyledi.

Kürdistan Bölgesi genelinde biyometrik seçmen kartların vatandaşlara dağıtılmaya devam edildiğini aktaran Cumana Galayi, komisyonun verilerine göre 400 binden fazla seçmen biyometrik seçmen kartını alamadığının altını çizdi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, 8-13 Haziran tarihleri ​​arasında koalisyonlara, siyasi partilere, bağımsız adaylara ve parti adaylarına kayıt kapısını açarken, 2024 Kürdistan Parlamento seçimlerine katılmak isteyen tüm parti ve bireyleri komisyonun illerdeki ofislerini ziyaret ederek kayıt yaptırmaya çağırdı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Ömer Ahmed’in Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fevzi Hariri'nin Ofisine gönderdiği yazılı bildiride, Kürdistan Parlamento seçimlerinin 5 Eylül 2024’te yapılmasını önermişti.