Erdoğan'a Demirtaş ve Kavala sorusu: "Türkiye bir hukuk devletidir"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demirtaş ve Kavala hakkında gelen soruya, “Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde kararları yargı verir; bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir."  şeklinde yant verdi.

Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye-İspanya 8'inci Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında başkent Madrid'de ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Erdoğan ve Sanchez, görüşmelerinin ardından iki ülke arasında 11 anlaşmaya imza atıp ortak basın toplantısında konuştu.

El Pais gazetesinden bir gazeteci Erdoğan'a Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluğunu sorarak, AİHM'in Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararlarının Türkiye tarafından göz ardı edildiğine işaret etti.

Erdoğan, bu soruya, “Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde kararları yargı verir ve bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir. Bu isimlerden bir tanesi, 100 kişiyi aşkın gencin ölümüne neden olmuş, aynı şekilde birçok terör estirmek suretiyle ülkemizin Güneydoğu bölgesinde ölümlere neden olmuş." ifadeleriyle yanıtladı.

"Sizlerin bu soruları sorması bizleri düşündürüyor. Hele bir basın mensubunun kalkıp da bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir." diyen Erdoğan, "Başını sallama. Başını sallama, bak ben dimdik çalışmama devam ediyorum." sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan’ın, soruya verdiği yanıtın devamı şu şekilde:

"Ve her zaman için ki bu Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur, kim olursa olsun, yasalar ne diyorsa yasaların dediğini biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa, hukukun emrettiğini bizler yerine getiririz. Ve yapılan iş, budur. Siz tabii Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bu ciddi manada bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır ve bundan sonra da böyle yürüyecektir."