Ali Bakıri: İran-Kürdistan ilişkilerinde net bir tablo var

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri, Kürdistan Bölgesi, İran ve Irak’ın bölgenin istikrarının bozulmasına izin vermeyeceğini belirtirken, İran-Kürdistan ilişkilerinde net bir tablonun hakim olduğunu söyledi. 

Başbakan Mesrur Barzani, bugün (14 Haziran 2024) İran Dışişleri Bakan Vekili Bakıri ve beraberindeki heyeti kabul etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Başbakan ile Bakan Vekili Bakıri ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Bakıri, İbrahim Reisi ve beraberindekilerinin helikopter kazasında hayatını kaybetmeleri vesilesiyle başsağlığı dileyen ve dayanışma gösteren Kürdistan Bölgesi'ne teşekkür etti.

"İran ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler kardeşçedir ve özellikle ortak bir din, kültür ve kaderi paylaşmaları nedeniyle tarihi kökenlere sahiptir." diyen Ali Bakıri, “Kürdistan Bölgesi, İran ve Irak, bölgenin istikrarının bozulmasına ve düşmanların bu fırsatı kendi amaçları doğrultusunda değerlendirmelerine izin vermeyecektir.” açıklamasını yaptı.

Başkan Barzani ile iki taraf arasında ilişkilerin gelişmesini engelleyen noktaların kaldırılmasını ele aldıklarını kaydeden Bakıri, “İran, Kürdistan Bölgesi ile özellikle ekonomik alanda ilişkilerini geliştirmek istediğini ki bu da her iki tarafın da çıkarınadır.” dedi.

“Bölgesel istikrar faktörü” olarak değerlendirdikleri ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda daha fazla çalışacaklarını vurgulayan Ali Bakıri, İran-Kürdistan ilişkilerinde net bir tablonun hakim olduğunu belirtti.