Başbakan: İran'la ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve çıkarlar temelinde geliştireceğiz

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ile karşılıklı saygı ve çıkarlara dayalı ikili ilişkileri geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, sosyal medya hesabı İnstagram üzerinden yaptığı paylaşımda, Erbil’de bulunan Ali Bakıri ve beraberindeki heyeti kabul ettiğini bildirdi.

Kürdistan Bölgesi ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini görüştüklerini aktaran Başbakan, karşılıklı saygı ve çıkarlara dayalı ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Masrour Barzani (@masrourbarzani)

 

Başbakan Barzani, İran Dışişleri Bakan Vekili Bakıri ve beraberindeki heyeti bugün (14 Haziran 2024) saat 11.15’te kabul etti. Görüşmenin ardından Başbakan Mesrur Barzani ile Bakıri, ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

İran Dışişleri Bakan Vekili ve beraberindeki heyet, dün (13 Haziran 2024) Irak’ın başkenti Bağdat’a ziyaret gerçekleştirmiş ve Iraklı yetkililerle bir araya gelmişti.

Bağdat’taki temaslarının ardından başkent Erbil’e geçen heyet, bugün (14 Haziran 2024) saat 9.25’te Erbil Uluslararası Havalimanında Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fewzi Heriri, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi ve Erbil Valisi Umed Xoşanw tarafından karşılandı.