Didim'de yangın söndürme uçağı göle battı

Didim'deki yangına müdahale eden uçak, Bafa Gölü'ne sert iniş yapması dolayısıyla, burun kısmı suya battı.

Aydın'ın Didim ilçesindeki makilikte, saat 13.30 sıralarında çıkan yangına müdahale için bölgeye sevk edilen Muğla Orman Müdürlüğüne ait uçaklardan birinin burnu, saat 16.30 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle su aldığı Bafa Gölü'ne battı.

Bölgeye polis, jandarma, itfaiye, sahil güvenlik, UMKE ekipleri sevk edildi. 

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Türkiye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 3 personelin kurtarıldığını ve durumlarının iyi olduğunu duyurdu.

Yumaklı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Aydın Didim’de meydana gelen orman yangınına müdahale etmek için çalışmalarını yürüten Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Türk Hava Kurumu’na ait CL-215 tipi yangın söndürme uçağı, Bafa Gölü’nde henüz bilinmeyen nedenle kırıma uğramıştır. Uçakta görev yapan üç personelimiz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır. Fedakar mürettebatımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, orman yangınlarıyla mücadele eden Orman Teşkilatımıza, destek veren bütün kurumlarımıza ve personellerine teşekkür ediyorum."

Öte yandan Didim'deki yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle 4 saatte kontrol altına alındı. Ekipler bölgedeki soğutma çalışmalarını sürdürürken, ilk belirleme göre 300 dönüm arazi zarar gördü. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için inceleme başlatıldı.