İtalya açıklarında tekne faciası: 11 ölü, 60’tan fazla kayıp

İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişinin hayatını kaybetti, 60’tan fazla kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından dün (17 Haziran 2024) yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı duyuruldu.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Bilinci yerinde olmayanlar şu anda tıbbi yardım alıyor ve kritik derecede ihtiyaç duyulan acil tahliyeyi bekliyor. Teknenin su basmış alt güvertesinde 10 ölü var. Suyla dolu ahşap teknede toplam 61 kişi bulunuyordu. Mürettebatımız, ikisi baygın olan 51 kişiyi tahliye edebildi; bu kişilerin baltayla kesilmesi gerekti.”

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batarak 1 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Sahil güvenlik dün geceden beri muhtemelen Türkiye'den ayrılmak üzere olan ve içinde göçmenlerin bulunduğu bir yelkenli teknenin batmasının ardından kayıp kişileri arama çalışmalarına devam ediyor.”