Tracey Ann Jacobson: ABD, Irak'ı dış müdahalelerden korumak için ciddi adımlar atacak

ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine aday gösterdiği Tracey Ann Jacobson
ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine aday gösterdiği Tracey Ann Jacobson

ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine aday gösterdiği Tracey Ann Jacobson, yeni görevinde silahlı gruplarla ve İran'ın Irak'taki hegemonyasıyla karşı karşıya geleceğini söyledi.

Tracey Ann Jacobson, Senato Dış İlişkiler Komitesinde yaptığı konuşmada, Bağdat'taki önceliğinin ABD çıkarlarını korumak olacağını belirterek, yeni deneyimini Washington-Bağdat'ın çıkarlarına hizmet etmek için kullanacağına söz verdi.

“Irak'ın ekonomik büyümesi milislerin hakimiyetinin azalması anlamına geliyor” diyen Jacobson, “İran'a yakın milislerin Bağdat'ın geleceği için bir tehdit olduğunu, silahlı gruplara karşı koymak ve onların yeteneklerini sınırlamak için tüm imkanları kullanacağını” kaydetti.

ABD’nin, Irak'ı dış müdahalelerden korumak için ciddi adımlar atacağını vurgulayan Tracey Ann Jacobson, “ABD, yatırımcıları çekmek amacıyla Irak'ı uluslararası standartlara getirmeye çalışıyor.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığında 30 yıllık deneyime sahip Jacobson, daha önce Türkmenistan, Tacikistan ve Kosova'da büyükelçi olarak görev yapmıştı.