İtalya’da batan teknede kaybolan Kürt mülteciler takip edilecek

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur ​​Barzani'nin talimatı üzerine İtalya açıklarında batan teknede kaybolan Kürt mülteciler takip edilecek.

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denildi.

Olay nedeniyle derin üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamda, Dış İlişkiler Ofisinin Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı üzerine ilgili taraflarla ve Kürdistan Bölgesi’nin İtalya’daki Temsilciliği aracılığıyla temas halinde olduğu bildirildi.

Durumu yakından izlemek üzere bir Operasyon Merkezinin kurulduğu kaydedilen açıklamada, bazı mağdur yakınlarının Dış İlişkiler Ofisi ile temasa geçerek yardım talebinde bulunduğu aktarıldı.

Geçtiğimiz son iki günde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.