İtalya'da batan teknede kaybolan mülteciler için toplantı

Kürdistan Bölgesi heyeti batan göçmen teknesiyle ilgili inceleme yapılması için İtalya Hükümetinden yetkililerle görüşme gerçekleştirdi.

Kurdistan24 muhabiri Aware Hewrami, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin talimatıyla İtalya açıklarında yolcuların çoğunluğunu Kürt göçmenlerin oluşturduğu teknenin batmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Muhabirimiz, bu amaçla Kürdistan Bölgesi Hükümetinin İtalya'daki temsilcisi Rezan Hamasaleh ve beraberindeki heyetin, İtalyan Hükümeti heyetiyle bir araya gelerek göçmen teknesinin batması konusunu görüştüğünü aktardı.

İtalya Hükümetinin, Kürt göçmenlerin cesetlerinin bulunmasına ve Kürdistan Bölgesi'ne iade edilmesine yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapacağını kaydeden Aware Hewrami, Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin, birkaç saat içinde Kürt mültecilerin tedavi gördüğü hastaneyi ziyaret ederek Başbakan ​​Barzani'nin mesajını kendilerine ileteceğini ifade etti.

Geçtiğimiz son iki günde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.