İtalya’daki tekne kazasından sağ kurtulanlar K24’e konuştu

İtalya açıklarında batan ve yolcuların çoğunluğunu Kürt göçmenlerin oluşturduğu tekneden sağ kurtulup ülkedeki bir hastaneden tedavi altına alınanlar K24’e açıklamalarda bulundu.

Kurdistan24 muhabiri Awara Hewrami’ye konuşan yolcular, gemide çoğu güney (Başur) ve doğu (Rojhilat) Kürdistan'dan Kürtler olmak üzere 76 kişinin yanı sıra 2 Afgan ailenin bulunduğunu söyledi.

Batan teknede 27 çocuk ve bir hamile kadının bulunduğu aktaran yolcular, teknenin batmasının ardından 5 gün boyunca İtalyan sahil güvenliğinin yardıma gitmesini beklediklerini belirtti.

Tekneden sağ kurtulan Ako Qazi Zade, "Kaçakçılar tekneye içme suyu bırakmamıştı. Denizde üç gün kaldıktan sonra yat delindi ve içine su girdi. Daha sonra yatın bir kısmı battı ve birçok kişi gözlerimizin önünde boğuldu." dedi.

Kurtarıldıklarında 12 kişinin hayatta kaldığını, bir kişinin ise kurtarma sırasında hayatını kaybettiğini dile getiren Ako Qazi Zade, 76 yolcudan sadece 11'inin hayatta kaldığını ifade etti.

Muhabirimiz Hewrami, kurtarılan diğer birkaç kişiyle de röportaj gerçekleştirdiğini ancak yakınlarını gözleri önünde kaybettikleri için kötü psikolojik sorun yaşadıklarını bildirdi.

“Hayatta kalanlar bu yola girip kendilerini ve ailelerini feda ettikleri için pişmanlar ama bedelini ağır ödedikleri için geri dönmek istemiyorlar.” diyen muhabirimiz, sağ kurtulan yolcuların Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan'ın diğer parçalarındaki vatandaşlara bu tehlikeli yola girmemeleri çağrısında bulunduklarını belirtti.

Kurdistan24 muhabiri, Kürdistan Bölgesi heyetinin Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı doğrultusunda İtalya Hükümetinin ilgili taraflarıyla görüştüğünü, hastanede tedavi altına alınanları ziyaret ettiğini ve söz konusu kazada kaybolanların naaşlarının bulunması için İtalya İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon oluşturduklarını anlattı.

Geçtiğimiz son iki günde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.

Olay nedeniyle derin üzüntü duyulduğu belirtilmiş, Dış İlişkiler Ofisinin Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı üzerine ilgili taraflarla ve Kürdistan Bölgesi’nin İtalya’daki Temsilciliği aracılığıyla temas halinde olduğu bildirilmişti.